Klausimai ir atsakymai

1. Kas yra priešlaikinė ejakuliacija (PE)?

Priešlaikinė ejakuliacija yra kompleksinis sveikatos sutrikimas, viena iš labai paplitusių seksualinių disfunkcijų tarp jaunesnių nei 60 metų vyrų. Nors pagal DSM-IV klasifikaciją PE patiria vienas iš penkių vyrų – tačiau ji yra viena rečiausiai vyrams diagnozuojamų sutrikimų. PE gali būti lėtinė ir pasireikšti nuo pirmųjų lytinių santykių (visą gyvenimą trunkanti PE) arba gali pasireikšti vėliau dėl kitos ligos (įgyta PE).

Tarptautinė seksualinės medicinos draugija (ISSM) visą gyvenimą trunkančią PE apibrėžia kaip „vyrams pasireiškiantį lytinės funkcijos sutrikimą, kuriam būdinga:

 • ejakuliacija, kuri visada arba beveik visada įvyksta praėjus maždaug vienai minutei po įsiskverbimo į makštį arba anksčiau; ir
 • negalėjimas atitolinti ejakuliacijos visų arba beveik visų penetracijų į makštį metu;
 • bei neigiamos jo pasekmės, kaip antai įtampa, nepatogumas, nusivylimas ir (arba) lytinio artumo vengimas“.

Literatūros sąrašas:

 1. Althof S. E. et al., J Sex Med, 2010 m.; 7(9):2947–2969.
 2. Amerikos psichiatrų asociacija, Diagnostic and statistical manual of mental disorders. Ketvirtas leidimas. Pataisytas leidimas: DSMIV-TR. Vašingtonas: Amerikos psichiatrų asociacija; 2000 m.
 3. Broderick G. A., J Sex Med, 2006 m.; 3(4):295–302.
 4. Europos urologų asociacijos gairės dėl EFS ir PE, 2012 m.
 5. McMahon C. G. et al., J Sex Med, 2008 m.; 5:1590–1606.
 6. Porst H. et al., Eur Urol, 2007 m.; 51(3):816–824.

Sužinokite daugiau apie tai, kas yra PE.

2. Koks laiko intervalas nuo penetracijos iki ejakuliacijos yra laikomas normaliu?

Vadinamasis normalus laikas įvairuoja priklausomai nuo daugelio veiksnių ir atskiriems asmenims (arba poroms) gali skirtis. Atlikus bendrą vyrų apklausą (kurioje dalyvavo tiek priešlaikinę ejakuliaciją patiriantys, tiek jos nepatiriantys vyrai), siekiant nustatyti vidutinę laiko iki ejakuliacijos po įsiskverbimo į makštį trukmę, priešlaikinės ejakuliacijos nepatiriantys vyrai nurodė vidutinę trukmę apie 7 minutes, o bendra trukmė siekė iki 20–25 minučių.

Kaip teigia Tarptautinė seksualinės medicinos draugija (ISSM), PE patiriančių vyrų „ejakuliacija visada arba beveik visada įvyksta praėjus maždaug vienai minutei po įsiskverbimo į makštį arba anksčiau“. Tačiau svarbu nepamiršti, kad PE yra susijusi ne tik su laiku – negalėjimas kontroliuoti ejakuliacijos ir neigiamas poveikis santykiuose su partnere yra lygiaverčiai svarbūs veiksniai apibrėžiantys priešlaikinę ejakuliaciją.

Literatūros sąrašas:

 1. Althof S. E. et al., J Sex Med, 2010 m.; 7(9):2947–2969.
 2. Broderick G. A., J Sex Med, 2006 m.; 3(4):295–302.
 3. Europos urologų asociacijos gairės dėl EFS ir PE, 2012 m.
 4. McMahon C. G. et al., J Sex Med, 2008 m.; 5:1590–1606.
 5. Porst H. et al., Eur Urol, 2007 m.; 51(3):816–824.

Sužinokite daugiau apie tai, kas yra PE.

3. Ar per anksti įvykstanti ejakuliacija yra retai pasitaikantis sutrikimas?

Nemažai vyrų visame pasaulyje nurodo patiriantys priešlaikinės ejakuliacijos (PE) simptomų arba turintys tokį sutrikimą – maždaug 20–30 proc. visų vyrų mano ejakuliuojantys pernelyg greitai. Bet vos 9 proc. jų kreipiasi pagalbos į medikus.

Literatūros sąrašas:

 

 1. Amerikos psichiatrų asociacija, Diagnostic and statistical manual of mental disorders. Ketvirtas leidimas. Pataisytas leidimas: DSMIV-TR. Vašingtonas: Amerikos psichiatrų asociacija; 2000 m.
 2. Europos urologų asociacijos gairės dėl EFS ir PE, 2012 m.
 3. McMahon C. G. et al., J Sex Med, 2008 m.; 5:1590–1606.
 4. Porst H. et al., Eur Urol, 2007 m.; 51(3):816–824.

Daugiau informacijos apie PE

4. Jeigu kiekvieną (arba beveik kiekvieną) kartą lytinių santykių metu ejakuliuoju per greitai, ar tai priešlaikinė ejakuliacija?

Kai ejakuliacija įvyksta per greitai ir tai kartojasi nuolat arba tokia būsena yra lėtinė (nuo pirmųjų arba beveik pirmųjų lytinių santykių), tai tikriausiai yra priešlaikinė ejakuliacija (PE).
Tačiau laikas iki ejakuliacijos nėra vienintelis kriterijus diagnozuojant PE. Su šiuo sutrikimu dar yra siejama nepakankama ejakuliacijos kontrolė ir neigiamas poveikis asmens lytiniam gyvenimui, sukeliantis neigiamas emocijas, pavyzdžiui, įtampą. Bet kuriuo atveju tik gydytojas gali nustatyti tikslią PE diagnozę.

Literatūros sąrašas:

 1. Europos urologų asociacijos gairės dėl EFS ir PE, 2012 m.
 2. McMahon C. G. et al., J Sex Med, 2008 m.; 5:1590–1606.
 3. Porst H. et al., Eur Urol, 2007 m.; 51(3):816–824.

Daugiau apie PE diagnozę

5. Ar PE yra tam tikra erekcijos funkcijos sutrikimo atmaina?

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) dažnai yra painiojama su erekcijos funkcijos sutrikimu (EFS). Tačiau PE ir EFS yra visiškai skirtingi sveikatos sutrikimai. Esant PE, erekcija yra normali, tačiau ejakuliacija paprastai įvyksta maždaug per 1–2 minutes po penetracijos į makštį arba dar anksčiau; PE yra būdingas negebėjimas kontroliuoti arba atitolinti ejakuliaciją, be to, šis negalavimas yra netgi labiau paplitęs nei EFS. Maždaug 50 proc. atveju PE pasireiškia jau pirmųjų lytinių santykių metu ir yra vienodai paplitusi visose suaugusių vyrų amžiaus grupėse.

EFS yra nuolatinis negalėjimas pasiekti ir išlaikyti varpos erekcijos, būtinos visaverčiam lytiniam aktui atlikti. EFS neturi nieko bendro su ejakuliacijos kontrole ir dažniau pasireiškia vyresniame amžiuje.

Be to, šie du negalavimai gali pasireikšti kartu – priešlaikinę ejakuliaciją patiriantys vyrai dažniau nurodo ir kenčiantys nuo EFS. Literatūroje skelbiami tyrimai bei klinikinė patirtis rodo, kad vyrai, kuriems pasireiškia PE dažnai turi susijusį EFS.

Be to, normalu, kad po ejakuliacijos erekcija atslūgsta, tačiau vyrai, kuriems pasireiškia PE ir kurie ejakuliuoja per anksti bei negali ejakuliacijos kontroliuoti, gali supainioti normalią detumescenciją ir palaikyti ją erekcijos funkcijos sutrikimu. Nuo abiejų šių lytinės funkcijos sutrikimų (PE ir EFS) kenčiantys vyrai nerimauja dėl to, kaip jiems pavyks lytinis aktas, todėl ilgainiui dėl nerimo abu šie simptomai dar labiau išryškėja.

Bet kuriuo atveju, tiek patiriant EFS, tiek PE, geriausia kreiptis į gydytoją, kad jis nustatytų tikslią diagnozę.

Literatūros sąrašas:

 1. Europos urologų asociacijos gairės dėl EFS ir PE, 2012 m.
 2. Jannini E. A., Lombardo F., Lenzi A., Int J Androl., 2005 m. gruodis; 28 papild. 2:40–45.
 3. Porst H. et al., Eur Urol, 2007 m.; 51(3):816–824.
 4. Sotomayor M., J Sex Med, 2005 m.; 2(2):110–114.

6. Iš kur man žinoti, ar tai PE?

Taigi PE problema yra susijusi ne tik su trukme, bet ir su ejakuliacijos kontrolės stoka bei menku bendru pasitenkinimu sueitimi. Tačiau PE gali diagnozuoti tik gydytojas, kuris gali skirti papildomų tyrimų ir atlikti testus, kurie padės nustatyti fiziologines šios problemos priežastis.

Literatūros sąrašas:

 1. Europos urologų asociacijos gairės dėl EFS ir PE, 2012 m.
 2. McMahon C. G. et al., J Sex Med, 2008 m.; 5:1590–1606.
 3. Porst H. et al., Eur Urol, 2007 m.; 51(3):816–824.

Daugiau apie PE diagnozę

7. Ar PE yra kelių rūšių?

Taip, medikai sutaria, kad etiologine prasme priešlaikinę ejakuliaciją (PE) galima skirti į visą gyvenimą trunkančią ir įgytą. Visą gyvenimą trunkanti PE, anksčiau vadinta pirmine PE, pasireiškia pirmųjų (arba beveik pirmųjų) lytinių santykių metu, trunka visą gyvenimą ir patiriama bet kokios seksualinės veiklos srityje.
PE gali pasireikšti ir vėliau bet kuriuo gyvenimo metu – tokia PE vadinama įgyta (arba antrine). Jos priežastis dažnai būna kitas sveikatos sutrikimas.
Apie 65 proc. vyrų, kurie nurodo patiriantys PE, kenčia nuo visą gyvenimą trunkančios PE atmainos. Tai lėtinis sutrikimas, kuriam būdinga:

 • Pasireiškia nuo pirmųjų (arba beveik pirmųjų) lytinių santykių;
 • Trunka visą gyvenimą, su amžiumi būklė gali blogėti;
 • Ejakuliacija vyksta per greitai (90 proc. atvejų praėjus mažiau nei 1 minutei);
 • Ejakuliacija vyksta per greitai kiekvienų (arba beveik kiekvienų) lytinių santykių atveju;
 • Ejakuliacija vyksta per greitai su kiekvienu (arba beveik kiekvienu) partneriu.

Kai kurie vyrai ejakuliuoja net įžanginių glamonių metu dar prieš įsiskverbimą arba esant pirmajam kontaktui su makštimi (vadinamoji ejaculatio ante portas). 49 proc. nuo PE kenčiančių vyrų teigia bent kartais ejakuliuojantys dar prieš įsiskverbimą.
Įgyta PE:

 • Pasireiškia tam tikru gyvenimo metu; ji prasideda laipsniškai arba staiga, nors anksčiau ejakuliacija buvo normali;
 • Gali būti susijusi su kitais endokrininės (kaip antai hipertirozė) arba urologinės sistemos sutrikimais, anatomine būkle (kaip antai trumpas apyvarpės pasaitėlis, padidintas varpos galvutės jautrumas, fimozė ir kt.), neurologinėmis, psichologinėmis ar santykių problemomis, traumuojančia seksualine patirtimi, be to, antrinė PE gali būti medikamentų ar vaistų vartojimo šalutinis poveikis;
 • Pasireiškia tik su vienu arba su tam tikrais partneriais (vadinamoji situacinė PE).

Literatūros sąrašas:

 1. Europos urologų asociacijos gairės dėl EFS ir PE, 2012 m.

Daugiau informacijos apie tai, kas yra PE

8. Ar PE yra susijusi su amžiumi?

Skirtingai nuo erekcijos funkcijos sutrikimo (EFS), kuris dažniau pasireiškia vyresnio amžiaus vyrams, priešlaikinė ejakuliacija (PE) gali paveikti bet kurio amžiaus vyrus. Ji gali pasireikšti pirmųjų (arba beveik pirmųjų) lytinių santykių metu arba bet kada vėliau gyvenime, tačiau dažniau su šia problema susiduria jauni vyrai. PE yra labiau susijusi su nauja seksualine patirtimi (naujas partneris ar kita situacija) nei su vyro amžiumi.

Literatūros sąrašas:

 1. Europos urologų asociacijos gairės dėl EFS ir PE, 2012 m.

9. Kas sukelia PE?

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) yra sveikatos sutrikimas. Manoma, kad lėtinė PE (vadinamoji visą gyvenimą trunkanti PE) yra susijusi su serotonino – neurotransmiterio, kuris atlieka svarbiausią vaidmenį ejakuliacijos procese – koncentracija. Visi tyrimai rodo, kad visą gyvenimą trunkanti PE yra susijusi su asmens genetika. Įvairūs kiti sutrikimai ir ligos, kaip antai prostatitas, šlapinimosi trakto sutrikimai ar endokrininės ligos, gali neigiamai paveikti ejakuliaciją ir sukelti įgytą PE. Be to, įgyta PE gali pasireikšti kaip šalutinis poveikis vartojant vaistus arba narkotines medžiagas bei kylant socialinėms, psichologinėms ar tarpasmeninėms problemoms.

Literatūros sąrašas:

 1. Europos urologų asociacijos gairės dėl EFS ir PE, 2012 m.

Daugiau apie tai, ką reiškia PE

10. Ar prostatitas gali būti PE priežastis?

Taip, prostatitas gali būti svarbus rizikos veiksnys. Atsižvelgiant į priešinės liaukos vaidmenį ejakuliacijos procese, prostatos uždegimas gali sukelti PE (įgytą PE). Gydant prostatitą (pavyzdžiui, vartojant antibiotikus), paprastai ejakuliacija vėl tampa normali, o šios ligos negydant, ilgainiui PE problema gali tapti dar rimtesnė.
Todėl, jeigu įtariate, kad jums gali būti PE, turite kreiptis į gydytoją (pavyzdžiui, urologą), kuris nustatys tikslią (-ias) priežastį (-is) ir skirs gydymą.

Literatūros sąrašas:

 1. El-Nashaar A., Shamloul R., J Sex Med, 2007 m.; 4(2):491–496.
 2. Screponi E., Carosa E., Di Stasi S. M. et al., Urology,. 2001 m.; 58(2):198–202.

Daugiau informacijos apie tai, kas yra PE

11. Ar man pasireiškiančios PE priežastis gali būti trumpas apyvarpės pasaitėlis?

Gali. Trumpas apyvarpės pasaitėlis (tampri audinio juostelė po varpa, jungianti apyvarpę su varpos galvute) gali paskatinti atsirasti PE.
Kai apyvarpės pasaitėlis yra per trumpas, erekcijos metu jis neleidžia apyvarpei laisvai judėti ir sukelia pernelyg didelę seksualinę stimuliaciją. Iš esmės daugiau nei 40 proc. vyrų, kuriems pasireiškia visą gyvenimą trunkanti PE, turi trumpą apyvarpės pasaitėlį.
Todėl vyrai, kurių apyvarpės pasaitėlis yra trumpas ir kuriems pasireiškia PE, turi kreiptis į gydytoją, kuris gali skirti frenulotomiją (kurios metu chirurginiu būdu pašalinamas apyvarpės pasaitėlis).

Literatūros sąrašas:

 1. Gallo L., Perdonà S., Gallo A., J Sex Med., 2010 m.; 7(3):126976.

12. Ar varikocelė gali sukelti PE?

Nustatyta, kad varikocelė, prostatitas ir ejakuliacijos sutrikimai, tokie kaip PE, gali būti susiję. Jeigu sergate varikocele, būtinai kreipkitės į gydytoją, nes ši liga gali paveikti vaisingumą.

Literatūros sąrašas:

Lotti F. et al., J Sex Med., 2009 m. spalis; 6(10):2878–2887

13. Ar man tuo pat metu gali būti ir PE, ir EFS?

PE ir EFS yra labai skirtingi lytinės funkcijos sutrikimai, bet net jei PE yra nebūtinai siejama su nepakankama erekcija, kartais šie sutrikimai gali pasireikšti kartu. Didelė dalis vyrų, kuriems pasireiškia PE, nurodė kenčiantys ir nuo EFS (31,9 proc.), ypač, kai PE atsiranda su amžiumi, nes EFS vyresniame amžiuje pasireiškia dažniau.
EFS turintys vyrai, kuriems reikalinga nuolatinė varpos stimuliacija siekiant palaikyti pakankamą erekciją, dažnai kenčia ir nuo PE, galbūt todėl, kad baimė nesugebėti palaikyti pakankamą erekciją gali priversti vyrą skubėti lytinių santykių metu. Kita vertus, kai kurių tyrėjų nuomone, ilgainiui PE gali paskatinti atsirasti EFS.

Literatūros sąrašas:

 1. Jannini E. A., Lombardo F., Lenzi A., Int J Androl., 2005 m. gruodis; 28 papild. 2:40–45.

Daugiau informacijos apie PE ir EFS

14. Ar PE gali atsirasti ir kai vyras homoseksualus?

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) yra vyrų lytinės funkcijos sutrikimas, neturintis nieko bendro su lytine orientacija. Kai kurie tyrimai netgi rodo, kad lytinė orientacija iš esmės nekeičia ejakuliacijos disfunkcijos klinikinio modelio ir homoseksualiems vyrams PE pasireiškia lygiai taip pat dažnai kaip ir heteroseksualiems.

Ejakuliacijos latentinis laikas matuojamas skaičiuojant laiką iki intravaginalinės ejakuliacijos, todėl atliekant tyrimus homoseksualūs lytiniai santykiai netiriami. Taigi PE tyrimai iš esmės atliekami tik su heteroseksualiomis poromis.

Literatūros sąrašas:

 1. Jern P., Santtila P., Johansson A. et al., J Sex Marital Ther., 2010 m.; 36(4):303–312.

15. Ar PE turi įtakos mano santykiams su partneriu?

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) yra vyrų lytinės funkcijos sutrikimas, neturintis nieko bendro su lytine orientacija. Kai kurie tyrimai netgi rodo, kad lytinė orientacija iš esmės nekeičia ejakuliacijos disfunkcijos klinikinio modelio ir homoseksualiems vyrams PE pasireiškia lygiai taip pat dažnai kaip ir heteroseksualiems.

Ejakuliacijos latentinis laikas matuojamas skaičiuojant laiką iki intravaginalinės ejakuliacijos, todėl atliekant bandymus homoseksualūs lytiniai santykiai netiriami. Taigi PE tyrimai iš esmės atliekami tik su heteroseksualiomis poromis.

Seksualinė sveikata ir pasitenkinimas turi labai daug reikšmės asmens gerovei, gyvenimo kokybei ir geriems santykiams tarp partnerių. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nurodo, kad „pasitenkinimą teikiantis, saugus ir malonus seksualinis gyvenimas“ yra svarbus žmogaus gyvenimo aspektas.

Yra daug priešlaikinės ejakuliacijos (PE) aspektų, kurie gali neigiamai paveikti porą. Vyro jaučiamas nepatogumas (tiek fizinis, tiek psichologinis) bei sumenkęs jo partnerės seksualinis pasitenkinimas gali sukelti rimtų problemų poros seksualiniame ir emociniame gyvenime. Tiek PE patiriantiems vyrams, tiek jų partnerėms dėl kontrolės stokos kyla nepasitenkinimas – jausmas, kad kažko jų santykiuose trūksta ir nebėra artumo jausmo. Kitaip tariant, PE išderina poros santykius, kelia nesutarimus ir nepatogumo jausmą.

Priešlaikinė ejakuliacija porą veikia įvairiais būdais. Yra dvi pagrindinės pasekmių grupės: poveikis seksualiniam pasitenkinimui ir psichologinis poveikis. Seksualine prasme 25 proc. respondentų nurodė, kad jų patiriamas seksualinis pasitenkinimas yra menkas arba labai menkas. 52 proc. moterų, kurių partneriai kenčia nuo PE, nepatyrė orgazmo, palyginti su 21 proc. kontrolinėje grupėje. 75 proc. moterų, kurių partneriai kenčia nuo PE, nurodė, kad joms sunku susijaudinti, palyginti su 20 proc. kontrolėje grupėje. Europos PE stebėjimo tyrimo duomenimis, tik 53 proc. PE patiriančių vyrų seksualinių partnerių patyrė daugiau ar mažiau reguliarų orgazmą lytinio akto metu, o kai vyras neturėjo PE, tokį orgazmą patyrė 84 proc. partnerių.

Psichologine prasme priešlaikinę ejakuliaciją patiriančių vyrų partnerės su savo partneriu jautėsi nepatogiai, 50 proc. jų patyrė įtampą, o 32 proc. – tarpasmeninių sunkumų.

Todėl PE problemą poros turėtų spręsti kartu. Tyrimai parodė, kad atvirai ir sąžiningai apie vyro lytinės funkcijos sutrikimą kalbančios poros turi daugiau galimybių veiksmingai šią problemą išspręsti. Partnerės atlieka svarbiausią vaidmenį palaikant PE patiriantį vyrą, kuris turi suprasti, kad šią problemą galima išspręsti kartu nuėjus pas gydytoją.

Literatūros sąrašas:

 1. JT. The Right to Reproductive and Sexual Health. http://www.un.org/ecosocdev/geninfo/women/womrepro.htm
 2. Graziottin A., Sessualità e fisiopatologia sessuale, paskelbta: Zanoio L., Barcellona E., Zacché G. (a cura di), Ginecologia e Ostetricia; Elsevier Masson, Milanas, 2007 m.; p.:165–196
 3. Graziottin A. Althof S., The Journal of Sexual Medicine, 2011 m.; 8 Papild. 4: 304–309.
 4. Daugiau informacijos apie asmeninį distresą ir partnerių santykius. (Nuoroda)

Daugiau informacijos apie asmeninį distresą ir partnerių santykius.

16. Kaip gali vystytis mano santykiai, jei nieko nedarysiu dėl priešlaikinės ejakuliacijos?

Vyro jaučiamas nepatogumas (tiek fizinis, tiek psichologinis) bei sumenkęs jo partnerės seksualinis pasitenkinimas gali sukelti rimtų problemų poros seksualiniame ir emociniame gyvenime. Priešlaikinę ejakuliaciją (PE) patiriantiems vyrams ir jų partnerėms gali:

 • sumažėti seksualinio aktyvumo lygis;
 • sumažėti pasitenkinimas lytiniais santykiais;
 • sumenkti bendra gyvenimo kokybė;
 • išaugti įtampos lygis;
 • padaugėti problemų tarpasmeniniuose santykiuose.

Literatūros šaltiniai:

 1. McCarty E. J., Core Evidence, 2012 m.; 7:1–14.
 2. McMahon C. G. et al., J Sex Med, 2011 m.; 8:524–539.

Daugiau informacijos apie asmeninį distresą ir partnerių santykius

17. Ar PE gali turėti įtakos poros vaisingumui?

Jeigu pora neturi jokių problemų dėl vaisingumo, priešlaikinę ejakuliaciją (PE) patiriantis vyras gali apvaisinti moterį, su sąlyga, kad ejakuliacija, nors ir prieš laiką, bet įvyksta penetracijos metu ir ne anksčiau nei varpa įvedama į makštį (ante portas ejakuliacija) – kitu atveju patartina kreiptis į gydytoją, kuris gali pasiūlyti išeitį.

18. Ar PE galima išgydyti?

Priešlaikinė ejakuliacija (PE), tiek lėtinė (trunkanti visą gyvenimą), tiek įgyta yra sveikatos sutrikimas. Kai PE yra įgyta, ją galima išgydyti. Jeigu, pavyzdžiui, gydytojas nustato, kad iš tiesų jūsų PE sukėlė kita liga, kaip antai prostatitas, gydant prostatitą (pavyzdžiui, skiriant antibiotikus) paprastai ejakuliacija vėl tampa normali.
Sprendžiant visą gyvenimą trunkančios PE klausimą gydytojas gali rinktis įvairius gydymo būdus. Todėl turite kreiptis į gydytoją, kuris padės nuspręsti, kokio gydymo jums reikia ir ar iš viso reikia.

Taigi, jeigu manote, kad jums PE, turite pripažinti, kad PE yra dažnai pasitaikantis sveikatos sutrikimas, kurį galima ir reikia gydyti bei privalote atsispirti pagundai gydytis pačiam, nes tai beveik neabejotinai bus neveiksminga ir netgi gali būti pavojinga, todėl turite kreiptis į gydytoją, kuris nustatys teisingą diagnozę ir skirs saugų ir veiksmingą gydymą.

Literatūros sąrašas:

 1. Europos urologų asociacijos gairės dėl EFS ir PE, 2012 m.

19. Ar gydymas nuo PE gali būti pavojingas?

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) – tai sveikatos sutrikimas, kurį galima gydyti. Iš pradžių PE buvo laikoma psichologine problema ir ne vieną dešimtmetį seksologai tokius pacientus gydė taikydami tik elgsenos ir kognityvinės terapijos metodus. Vėliau buvo pradėtas naudoti medikamentinis gydymas, pavyzdžiui, skiriami geriamieji receptiniai vaistai ir vietinio poveikio preparatai.

Bet kuriuo atveju, gydytojo konsultacija yra vienintelis saugus būdas nustatyti teisingą diagnozę ir paskirti gydymą. Tik gydytojas gali nustatyti PE priežastis (ar tai pirminė, ar antrinė PE), parinkti ir skirti tinkamiausią gydymą. Ir tik gydytojas gali skirti veiksmingą medikamentinį gydymą.

Labai pavojinga užsiimti savigyda. Jeigu gydytojas skiria medikamentinį gydymą, pavyzdžiui, vaistus, svarbu užsitikrinti, kad įsigyjamas vaistas yra originalus, o ne padirbtas. Svarbu, kad jūsų vartojami vaistai nebūtų padirbti, visų pirma dėl jūsų sveikatos ir gerovės ir, žinoma, jūsų saugumo labui, nes nustatyta, kad padirbtuose vaistuose gali būti labai pavojingų medžiagų. Dėl šių priežasčių gydytojo jums skirtus produktus pirkite tik pas licencijuotą vaistininką, kuriuo pasitikite, arba visus leidimus turinčioje sertifikuotoje internetinėje vaistinėje (žinokite, kad internetinės vaistinės ne visose šalyse yra teisėtos, sertifikuojamos ir saugios).

Literatūros sąrašas:

 1. Pasaulio sveikatos organizacija. ICD-10; 1992 m. p. 355–356.
 2. www.eaasm.eu „The Counterfeiting Superhighway“ ataskaita.

Daugiau apie vaistų saugumą

20. Ar galiu pagerinti savo ejakuliacijos kontrolę naudodamas kvėpavimo technikas?

Iš pradžių PE buvo laikoma psichologine problema ir ne vieną dešimtmetį seksologai tokius pacientus gydė taikydami tik elgsenos ir kognityvinės terapijos metodus. Tarp jų yra vadinamosios kvėpavimo kontrolės technikos, kurios gali veikti raminančiai ir kurį laiką tikrai gali būti veiksmingos.

Tačiau klinikinė patirtis ir moksliniai tyrimai rodo, kad taikant šiuos metodus pasiektas pagerėjimas paprastai nėra ilgalaikis. Taip yra todėl, kad PE yra sveikatos sutrikimas, kurį lemia įvairūs veiksniai. Vyrą gali veikti tiek psichologiniai, tiek fiziniai veiksniai ir tik gydytojas gali nustatyti tikslią diagnozę bei išsiaiškinti, koks sprendimas jums tinka geriausiai. Jau nekalbant apie tai, kad jei visą dėmesį sutelksite ne į savo partnerę, o į kvėpavimą, kas bus su jūsų santykiais ir pasitenkinimu?

Literatūros sąrašas:

 1. Revicki V. et al., Health and Quality of Life Outcomes, 2008 m.; 6:33.

21. Ar masturbacija prieš seksą gali padėti gydant PE?

Nors masturbacija prieš lytinį aktą iš dalies yra veiksminga, jos poveikis labai trumpalaikis, o ilgu laikotarpiu masturbacija labiau pagilina, o ne išsprendžia priešlaikinės ejakuliacijos (PE) problemą, nes masturbuodamiesi vyrai sąmoningai nepaiso arba slopina seksualinius pojūčius, kuriuos reikia kontroliuoti, siekiant pagerinti sveikatos būklę. Be to, netinkama masturbacijos praktika, kai nesustojant skubama pasiekti kulminaciją, gali neleisti tobulinti ejakuliacijos kontrolės mechanizmų.

Masturbacija prieš lytinę sueitį yra viena iš vadinamųjų elgsenos savipagalbos technikų, kurią naudoja daug jaunų vyrų. Šis metodas grindžiamas teorija, kad masturbuodamasis vyras iš dalies padidina ejakuliacijos kontrolę, išmoksta atpažinti padidėjusio seksualinio susijaudinimo ženklus ir kaip palaikyti savo seksualinio susijaudinimo lygį žemiau to, kai suveikia ejakuliacijos refleksas. Be to, varpa yra desensibilizuojama, todėl po atsigavimo laikotarpio ejakuliacija įvyksta vėliau.

Tačiau elgsenos savipagalbos veiksmingumo neįrodo jokie kontroliuojami tyrimai. Be to, klinikinė patirtis rodo, kad taikant šias technikas galima pasiekti tik trumpalaikio pagerėjimo.

Literatūros sąrašas:

 1. Europos urologų asociacijos gairės dėl EFS ir PE, 2012 m.
 2. Revicki V. et al., Health and Quality of Life Outcomes, 2008 m.; 6:33.

22. Kodėl turėčiau eiti pas gydytoją norėdamas išspręsti priešlaikinės ejakuliacijos problemą? Ar nepakanka apie savo PE pasikalbėti su partnere?

Esant priešlaikinei ejakuliacijai (PE) kalbėtis su savo partnere labai svarbu. Seksualinis nepasitenkinimas gali sukelti frustraciją, pyktį ir nusivylimą bei neigiamai paveikti poros artumą ir harmoniją. Atvirai nepasikalbėjus abi pusės gali pajusti nepilnavertiškumo jausmą, kuris gali paveikti jų seksualinę gerovę ir netgi jų, kaip poros, tvirtumą.

Todėl priešlaikinės ejakuliacijos problemą poros turi mėginti spręsti bendrai. Atviras pokalbis suvienija partnerius ir yra veiksmingiausia priemonė ieškant sprendimo. Iš esmės partnerės vaidmuo yra svarbiausias – ji gali padėti vyrui suvokti šią problemą ir kartu jie gali ieškoti išeities. Dažnai būtent partnerė paskatina vyrą kreiptis į gydytoją. Tačiau bet kuriuo atveju kreiptis į medikus yra labai svarbu, nes tai vienintelis būdas tinkamai diagnozuoti šį negalavimą, surasti jo priežastį ir, jeigu reikia, skirti veiksmingą gydymą.

23. Kodėl turėčiau eiti pas gydytoją norėdamas išspręsti priešlaikinės ejakuliacijos problemą? Ar nepakanka paieškoti sprendimo internete?

Gauti informacijos apie sveikatos sutrikimą yra labai svarbu, tačiau turite pasirinkti patikimą duomenų šaltinį. Mokslinių asociacijų arba jų remiamos interneto svetainės pateikia naudingos ir patikimos informacijos apie sveikatos sutrikimus, tačiau bet kuriuo atveju gydytojo konsultacija yra labai svarbi.

Internete pateikiama informacija ne visada turi mokslinį pagrindą ir gali supainioti bei paskleisti nepagrįstų mitų.

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) – tai sveikatos sutrikimas, kurį galima gydyti, tačiau derėtų neužsiimti savigyda, nes ji nepadeda nustatyti tikslios diagnozės ir ligos priežasčių, be to, rizikuojate pasirinkti netinkamą gydymo būdą. Tik gydytojas gali nustatyti PE priežastis (ar tai pirminė, ar antrinė PE), parinkti ir skirti jums tinkamiausią gydymą. Be to, atkreipkite dėmesį, kad daug šiam sutrikimui gydyti skirtų vaistų yra receptiniai, todėl jei perkate juos interneto svetainėje ir jūsų neprašo pateikti recepto, tokios interneto svetainės gali būti neteisėtos ir prekiauti klastotėmis.

Svarbu, kad jūsų vartojami vaistai nebūtų padirbti, visų pirma dėl jūsų sveikatos ir gerovės ir, žinoma, jūsų saugumo labui, nes nustatyta, kad padirbtuose vaistuose gali būti labai pavojingų medžiagų. Dėl šių priežasčių gydytojo jums skirtus produktus pirkite tik pas licencijuotą vaistininką, kuriuo pasitikite, arba visus leidimus turinčioje sertifikuotoje internetinėje vaistinėje (žinokite, kad internetinės vaistinės ne visose šalyse yra teisėtos, sertifikuojamos ir saugios).

Literatūros sąrašas:

 1. Jannini E. A., Limoncin E., Ciocca G et al., J Sex Med, 2012 m.; 9:2994–3001.
 2. Popovic M., Arch Sex Behav, 2011 m.; 40:449–456.
 3. Malamuth N., Huppin M., Adolesc Med Clin., 2005 m.; 16(2):315–326.

24. Į ką turėčiau kreiptis, norėdamas išspręsti savo priešlaikinės ejakuliacijos problemą?

Jeigu manote, kad jums PE, vienintelis asmuo, kuris iš tiesų gali jums padėti, yra gydytojas.
PE, be abejonės, yra delikati tema, tačiau atvirai išdėstyti gydytojui savo problemą yra vienintelis būdas ją įveikti. Tik gydytojas gali nustatyti PE priežastis (ar tai pirminė, ar antrinė PE), parinkti ir skirti jums tinkamiausią gydymą. Ir tik gydytojas gali skirti medikamentinį gydymą, jeigu jums jo reikia.

Turite įveikti tabu ir gėdos jausmą. Be to, privalote kalbėti su savo partnere, kuri jus parems einant pas gydytoją ir kartu ieškant šios problemos sprendimo. Yra kelios priemonės, kurios gali padėti jums ir jūsų partnerei objektyviau įvertinti padėtį, pavyzdžiui, PEDP testas, (atkreipkite dėmesį, kad PEDP neatstoja gydytojo diagnozės), kuris gali tapti atspirties tašku bendraujant su gydytoju.

25. Man gėda kalbėtis su gydytoju apie savo PE? Ką man daryti?

Kalbėti apie seksualinio pobūdžio problemas, ypač apie priešlaikinę ejakuliaciją (PE), visada sunku ir tokie pokalbiai sukelia gėdos jausmą bei nerimą. Todėl visiškai suprantama, kad jaučiatės nejaukiai. Daugelis PE patiriančių vyrų baiminasi, kad jiems bus priklijuota per anksti ejakuliuojančio vyro etiketė. Be to, nemažai vyrų jaučiasi nejaukiai vien pagalvoję apie tai, kad teks aptarinėti savo problemą su visiškai nepažįstamu žmogumi, tai yra gydytoju. Dėl šios priežasties daugelis PE patiriančių vyrų neieško pagalbos pas savo šeimos gydytoją ir beveik pusė vyrų, kurie nesitarė su savo gydytoju apie PE, teigė niekada nesvarstę tokios galimybės.
Tačiau labai svarbu sugebėti įveikti gėdos jausmą ir pasikalbėti su savo gydytoju, nes tai vienintelis būdas nustatyti tikslią diagnozę ir skirti veiksmingą gydymą bei taip pagerinti lytinių santykių kokybę. Be to, yra kelios priemonės, kurios gali jums padėti įveikti tabu ir nepatogumo jausmą, pavyzdžiui, PEDP testas, (atkreipkite dėmesį, kad PEDP neatstoja gydytojo diagnozės), kuris gali tapti atspirties tašku bendraujant su gydytoju.

Daugiau apie tai ir galimybė atlikti PEDP testą

Tik gydytojas gali nustatyti PE priežastis (ar tai pirminė, ar antrinė PE), parinkti ir skirti tinkamiausią gydymą. Ir tik gydytojas gali skirti veiksmingą medikamentinį gydymą. O savigyda iš esmės yra bevertė arba dar blogiau – gali pakenkti. Jos derėtų vengti, nes ji yra susijusi su įvairiomis rizikomis (pavyzdžiui, rizika vartoti netinkamus arba neveiksmingus vaistus). Tačiau visų svarbiausia jokiu būdu nepirkite vaistų internete iš specialaus leidimo neturinčių internetinių prekeivių.

Atkreipkite dėmesį, kad daug su šiuo sutrikimu susijusių vaistų yra receptiniai, todėl jei perkate juos interneto svetainėje ir jūsų neprašo pateikti recepto, tokios interneto svetainės gali būti neteisėtos ir prekiauti klastotėmis. Svarbu, kad jūsų vartojami vaistai nebūtų padirbti, visų pirma dėl jūsų sveikatos ir gerovės ir, žinoma, jūsų saugumo labui, nes nustatyta, kad padirbtuose vaistuose gali būti labai pavojingų medžiagų. Dėl šių priežasčių gydytojo jums skirtus produktus pirkite tik pas licencijuotą vaistininką, kuriuo pasitikite, arba visus leidimus turinčioje sertifikuotoje internetinėje vaistinėje (žinokite, kad internetinės vaistinės ne visose šalyse yra teisėtos, sertifikuojamos ir saugios).

Literatūros sąrašas:

 1. Revicki V. et al., Health and Quality of Life Outcomes, 2008 m.; 6:33.
 2. Porst H., Montorsi F., Rosen R. C. et al., Eur Urol, 2007 m.; 51:816–824.

26. Ar mano partnerė gali man padėti / ar aš galiu padėti savo partneriui? Ir kaip?

Priešlaikinė ejakuliacija (PE) – tai problema, kurią poros turėtų pamėginti spręsti kartu. Atviras pokalbis suvienija porą ir yra viena veiksmingiausių priemonių ieškant išeities. Be to, pasidalydama priešlaikinės ejakuliacijos našta partnerė gali padėti šią problemą išspręsti. Švelniai kalbantis su vyru ir padedant jam geriau suprasti problemą, galima ieškoti išeities iš susidariusios padėties. Iš esmės dažnai būtent partnerė paskatina tokią problemą turintį vyrą kreiptis į medikus, o tai vienintelis būdas tinkamai diagnozuoti šį sutrikimą, atrasti jo priežastį ir, jeigu reikia, parinkti gydymą.
Nors kai kurie vyrai stengiasi nuslėpti savo negalavimą, tyrimai parodė, kad atvirai ir sąžiningai apie vyro lytinės funkcijos sutrikimą kalbančios poros turi daugiau galimybių veiksmingai šią problemą išspręsti.

Dauguma vyrų, kuriems pasireiškia PE (daugiau nei 60 proc.), nurodė, kad jie mėgintų ieškoti būdo gydyti PE, jeigu tai pasiūlytų jų partnerė, ir beveik 75 proc. tokių vyrų, kurie gydėsi nuo PE, tai darė siekdami, kad jų partnerės pajustų didesnį seksualinį pasitenkinimą.

Literatūros sąrašas:

 1. Porst H., Montorsi F., Rosen R. C. et al., Eur Urol, 2007 m.; 51:816–824.

Daugiau informacijos apie tai, kaip kalbėtis su savo partnere

Gydytojai specialistai

Vilnius

Robertas Adomaitis

Robertas Adomaitis

Urologas, Seksualinės medicinos gydytojas

Mindaugas Buragas

Mindaugas Buragas

Gydytojas seksopatologas, dermatovenerologas

Antanas Balvočius

Antanas Balvočius

Urologas

Vytautas Kamarauskas

Vytautas Kamarauskas

Urologas, Andrologas

Gyd. R.Narbutas

Gyd. R.Narbutas

Gydytojas urologas

Edmundas Štarolis

Edmundas Štarolis

Gydytojas urologas

Deimantas Šukys

Deimantas Šukys

Gydytojas urologas

Algirdas Rumskas

Algirdas Rumskas

Gydytojas urologas

Narimantas Balčiūnas

Narimantas Balčiūnas

Gydytojas urologas

Zenonas Čekauskas

Zenonas Čekauskas

Gydytojas urologas

Gyd. Prof. B.Dainys

Gyd. Prof. B.Dainys

Chirurgas, nefrologas, urologas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras

D. Šlaitas

D. Šlaitas

Urologas

Ona Mažylienė

Ona Mažylienė

med.m.daktarė dermatovenerologė

Žyginta Mažylytė

Žyginta Mažylytė

Gydytoja ginekologė

Laimonas Andreika

Laimonas Andreika

Gydytojas urologas

Algirdas Šumila

Algirdas Šumila

Dermatovenerologas

Gydytojai specialistai

Panevėžys

Andrius Preidis

Andrius Preidis

Gydytojas urologas

A. Uksas

A. Uksas

Gydytojas urologas

Gydytojai specialistai

Kaunas

Povilas Aniulis

Povilas Aniulis

Gydytojas Urologas

Med. dr. Stasys Auškalnis

Med. dr. Stasys Auškalnis

Gydytojas urologas, seksologas, onkourologas, turintis aukštą kvalifikaciją urologijoje, seksualinėje medicinoje, inkstų transplantacijoje, onkourologijoje.

Titas Simaška

Titas Simaška

Gydytojas Urologas

Doc. Darijus Skaudickas

Doc. Darijus Skaudickas

Urologas-seksologas, medicinos mokslų daktaras

Vitalijus Žukas

Vitalijus Žukas

Gydytojas seksologas, psichoterapeutas

Gydytojai specialistai

Klaipėda

Arvydas Varaneckas

Arvydas Varaneckas

Gydytojas urologas, seksologas

Mindaugas Danilevičius

Mindaugas Danilevičius

Urologas

M. Jasenas

M. Jasenas

Gydytojas urologas

Mindaugas Paserpskis

Mindaugas Paserpskis

Gydytojas urologas

Alfredas Radziminskas

Alfredas Radziminskas

Urologas, Seksopatologas

Pragiedrulis Velička

Pragiedrulis Velička

Dermatovenerologas, Seksologas

R. Venckus

R. Venckus

Gydytojas urologas

Gydytojo Greta-Pečiulytė

Gydytojo Greta-Pečiulytė

Seksualinių sutrikimų diagnostika ir gydymas

Gydytojai specialistai

Raseiniai

Šalčininkai

Šilutė, Jurbarkas

Šiauliai

Mažeikiai

Tauragė

Telšiai

Alytus

Marijampolė

Kretinga

Gydytojo Greta-Pečiulytė

Gydytojo Greta-Pečiulytė

Seksualinių sutrikimų diagnostika ir gydymas

Gydytojai specialistai